Skip to navigation Skip to content Skip to footer

NABC NAIA All-America Teams

2011-12 Division I All-America Team

Brandon Brown, Montana Western

Ken Brown, Philander Smith

Eric Frederick, Texas Wesleyan

Cameron Glidden, Concordia

Waletr Hill, Shorter

Kyle Hunt, Science & Arts

James Justice, Martin Methodist

Marquise Mems, Tougaloo

Diante Watkins, Robert Morris

Emmanuel Wilson, Oklahoma Baptist


2011-12 Division II All-America Team

Jonathan Dunn, Northwood

Aaron Frazier, McPherson

Mike Kennedy, St. Ambrose

Bobby Hunter, Oregon Tech

Jake Shipley, Briar Cliff

Rodney Bartholomew, Indiana Tech

Marcus Isaac, Indiana East

Caleb Kennedy, Huntington

TJ Heatherington, Point Park

Travis Burley, Jamestown

 

2012-13 Division I All-America Team

Will Barnes, Lee

Preston Branson, Westmont

Jamar Briscoe, Pikeville

Dakota Downs, Concordia

Jordan Dressler, Columbia

Jeremiah Dunnings, William Carey

Vic Moses, Georgetown

Dominique Rambo, Southwestern Assemblies of God

Kris Rosales, Hope International

Charlie Shorter, Mid America Christian

 

2012-13 Division II All-America Team

Ra'Shad James, Northwood

Darren Moore, Cardinal Stritch

Brandon Beasley, William Penn

Keith Steffeck, William Penn

Stephen Harris, Warner Pacific

Bruce Grimm Jr., Grace

Patrick Hopkins, Indiana Wesleyan

Ben Miller, Northwestern

Thaddeus Varmall, York

 
 

2013-14 Division I All-America Team

De’End Parker, Cal State San Marcos

Devin Griffin, Columbia

Michael Stanley, Emmanuel

Kyle Teichmann, Freed-Hardeman

Monty Wilson, Georgetown

Brandon Davis, LSU-Shreveport

Bruce Reed, Pikeville

Dominique Rambo, SAGU

Preston Wynne, Vanguard

Daron Bell, William Carey

 

2013-14 Division II All-America Team

Dominez Burnett, Davenport

Adam Herman, Concordia

Wes Hudson, Cornerstone

Dwayne Johnson, Southeastern

Brad Karp, Saint Xavier

Kyle Lindbergh, Dordt

Joe Mitchell, Friends

Derek Semenas, Cardinal Stritch

Chris Solomon, Northwood

Jordan Weidner, Indiana Wesleyan

 
 

2014-15 Division I All-America Team

Blake Nash, Cal State San Marcos

Damontre Harris, Campbellsville

Ladaris Green, Dalton State

Korry Tillery, Evangel

Cameron Lewis, Freed-Hardeman

Kenny Morgan, Hope International

Semar Farris, Mid-America Christian

Kenny Manigault, Pikeville

Brandon Peters, Talladega

Phillip Miller, Wiley

 

2014-15 Division II All-America Team

Dominez Burnett, Davenport

DeForest Carter, Embry-Riddle

Grant Greenberg, Saint Mary

Jonny Marlin, Indiana Wesleyan

Steve O'Neill, Morningside

Matt Schauss, Bethel

Tony Smit, Cardinal Stritch

Kyle Steigenga, Cornerstone

Jalen Voss, Dakota Wesleyan

Josh Wilson, College of Idaho

 
 

2015-16 Division I All-America Team

Dakari Archer, Biola

Deondre McWhorter, Georgetown

Noah Cottrill, Georgetown

Jacob Wiley, Lewis-Clark State

DeAngelo Coleman, LSU Alexandria

Xavielle Brown, Park

Corday Sims, Peru State

Jordan Washington, Talladega

 Jerell Ellis, Texas Wesleyan

 Donta Pittman, William Carey

 

2015-16 Division II All-America Team

Dominez Burnett, Davenport

Austin Fox, St. Francis

Trey Bardsley, Nebraska Wesleyan

Kyle Steigenga, Cornerstone

Trae Bergh, Dakota Wesleyan

Lane Mahurin, Indiana Wesleyan

Clay Yeo, Bethel

Jonny Marlin, Indiana Wesleyan

Ilya Ilyayev, St. Francis

Warren Hall, Warner

 
 

2016-17 Division I All-America Team

Zach Taylor, Carroll

Liam Hunt, Hope International

Dalarian Williams, Life

Brian Sylverster, LSU Alexandria

Kieston Standfield, Middle Georgia State

Xavier Smith, Oklahoma City

Joe Jackson, Our Lady of the Lake

Xavielle Brown, Park

Dion Rogers, Texas Wesleyan

Torren Jones, William Penn

 

2016-17 Division II All-America Team

Caleb Oetjen, Bethel

Colton Kooima, Northwestern

Gerrard Newby, Union

Jay Mayernik, Northwest Christian

Kyle Steigenga, Cornerstone

Lance Carter, Tabor

Lane Mahurin, Indiana Wesleyan

Paul Stone, Union

Tate Martin, Dakota Wesleyan

Warren Hall, Warner

 

2017-18 Division I All-America Team

Ryan Imhoff, Carroll

Bryan Egejuru, Central Methodist

Shadell Millinghaus, Georgetown

Jordin Williams, LSU Alexandria

Stevie Clark, LSU Shreveport

Dom Robinson, Montana Western

Branden Jenkins, Texas Wesleyan

Lawrence Russell, The Master's

Troy Salvant, William Carey

Terrell Thompson, William Penn

 

2017-18 Division II All-America Team

Kyle Steigenga, Cornerstone

Colton Koolma, Northwestern

Aziz Leeks, College of Idaho

Bryce Lienhoop, Saint Francis

Kyle Mangas, Indiana Wesleyan

Deion McClenton, Keiser

Jordan Murdock, Friends

Jason Spicer, Dakota Wesleyan

Trenton Thompson, Asbury

Nathan Wedel, Northwestern

 

2018-19 Division I All-America Team

Pablo Hernandez, Missouri Baptist

Match Burnham, Carroll

Keith Phillips, William Jessup

Tonzell Handy, Tougaloo

Lyle Hexom, Peru State

Jayvian Delcruz, Pikeville

Jeff Garrett, LSU Shreveport

J.J. Culver, Wayland Baptist

William Claiborne, LSU Alexandria

Prince McDaniel, Stillman

 

2018-19 Division II All-America Team

Cameron Hunt, Southwestern College

Elisha Boone, WVU Tech

Mitchell Fink, Oregon Tech

Ty Hoglund, Dakota Wesleyan

Kyle Mangas, Indiana Wesleyan

Paul Marandet, Spring Arbor

Talon Pinckney, College of Idaho

Nic Reed, Olivet Nazarene

Sam Vander Sluis, Cornerstone

Jay Wolfe, Briar Cliff