Skip to navigation Skip to content Skip to footer

NABC Division III All-America Teams

 

2010-11 ALL-AMERICA TEAM  

               

FIRST TEAM

 
 
 

SECOND TEAM

 
 
 

THIRD TEAM

Chad Burridge, Oswego State

 
 
 

Zach Ashworth, Scranton

 
 
 

John DiBartolomeo, Rochester

Steve Djurickovic, Carthage

 
 
 

Phil Barera, Ithaca

 
 
 

Marcel Osonwune, York

Jonathan Jones, Kean

 
 
 

Chris Barnes, UT-Dallas

 
 
 

Ian Franks, Wooster

Michael McClary, Olivet

 
 
 

Marvin Billups, SUNY-Purchase

 
 
 

Tony Mane, UW-Lacrosse

Georgio Milligan, Franklin and Marshall

 
 
 

Scott Gillespie, Ripon

 
 
 

Conor Meehan, Amherst

Derek Mitchell, Ferrum

 
 
 

Trevor Halter, Marietta

 
 
 

Jordan Moss, Amherst

Michael Taylor, Whitworth

 
 
 

Carl Hipp, Hamline

 
 
 

Todd Phillips, Eastern Mennonite

Troy Whittington, Williams

 
 
 

Ryan Sharry, Middlebury

 
 
 

Anthony Trautman, Lebanon Valley

 

2011-12 ALL-AMERICA TEAM  

FIRST TEAM

 
 
 

SECOND TEAM

 
 
 

THIRD TEAM

DaQuan Brooks, Western Connecticut

 
 
 

Seth Anderson, Gustavus Adolphus

 
 
 

Ray Askew, Albertus Magnus

Chad Burridge, Oswego State

 
 
 

Tim Brady, Ohio Wesleyan

 
 
 

Chris Blees, Claremont-Mudd-Scripps

Chris Davis, UW-Whitewater

 
 
 

Lance Brown, William Paterson

 
 
 

Winston Douglas, Medgar Evers

David Krombeen, Hope

 
 
 

Travis Clark, Lake Forest

 
 
 

Greg Ross, Centre

AJ Matthews, Farmingdale State

 
 
 

Cory Lemons, Cabrini

 
 
 

Corey Shontz, John Carroll

Tim McCrary, Wheaton (Ill.)

 
 
 

Ryan Sharry, Middlebury

 
 
 

Ethan Spurlin, Transylvania

Georgio Milligan, Franklin and Marshall

 
 
 

Jared Suderley, Hartwick

 
 
 

Ralph Temgoua, St. Lawrence

DJ Woodmore, Virginia Wesleyan

 
 
 

Conley Taylor, Christopher Newport

 
 
 

Perry Wright, Widener

 

2012-13 ALL-AMERICA TEAM  

FIRST TEAM

 
 
 

SECOND TEAM

 
 
 

THIRD TEAM

Chas Cross, UW-Platteville

 
 
 

Tahrike Carter, Rhode Island College

 
 
 

Ben Eisenhardt, Whitman

John DiBartolomeo, Rochester

 
 
 

Brandon Givens, North Carolina Wesleyan

 
 
 

Hayk Gyokchyan, Franklin & Marshall

Colton Hunt, Randolph

 
 
 

Taylor Hall, Bethel

 
 
 

Jamar Harry, John Jay

Chris Kearney, Catholic

 
 
 

Spencer Niekamp, Capital

 
 
 

Ian Jackson, Trine

AJ Matthews, Farmingdale State

 
 
 

Paul Reynolds, Wesley

 
 
 

Taylor Koth, Ripon

Derek Raridon, North Central

 
 
 

Julian Strickland, Rose-Hulman

 
 
 

Kyle Schleigh, UT-Dallas

Aaron Toomey, Amherst

 
 
 

Stefan Thompson, Hobart

 
 
 

Will Tashman, MIT

Andy Winters, Ohio Wesleyan

 
 
 

Tyrik Tucker, Old Westbury

 
 
 

Hayden Ward, SUNY-Oswego

 

2013-14 ALL-AMERICA TEAM  

FIRST TEAM

 
 
 

SECOND TEAM

 
 
 

THIRD TEAM

John Ivy, SUNY Brockport

 
 
 

Richie Bonney, Hobart

 
 
 

Mike Garrow, Eastern Connecticut

Javae King-Gilchrist, William Paterson

 
 
 

Brandon Gries, St. Norbert

 
 
 

Adam Honig, Dickinson

Tyler Peters, Wheaton

 
 
 

Malcolm Heard II, Wilmington

 
 
 

Chris Klimek, Washington U-St. Louis

Doug Thorpe, Wooster

 
 
 

Dan Kornbaum, Augsburg

 
 
 

Dustin McConnell, Whitworth

Tyler Tillema, UW Stevens Point

 
 
 

Andre Nixon, SUNY Purchase

 
 
 

Dillon Stith, St. Vincent

Aaron Toomey, Amherst

 
 
 

Brian Parker, Alvernia

 
 
 

Jared Suderley, Hartwick

Aaron Walton-Moss, Cabrini

 
 
 

Kyle Schleigh, UT Dallas

 
 
 

Larry Thomas, Birmingham Southern

DJ Woodmore, Virginia Wesleyan

 
 
 

Darius Watson, Albertus Magnus

 
 
 

Michael Woods, York (NY)

 

2014-15 ALL-AMERICA TEAM  

FIRST TEAM

 
 
 

SECOND TEAM

 
 
 

THIRD TEAM

Joey Flannery, Babson

 
 
 

Josh Blamon, Richard Stockton

 
 
 

Kai Deans, Sage

Alex Foster, Emory

 
 
 

Jordan Brink, Calvin

 
 
 

Bernard Edwards, Defiance

Claude Gray, Ohio Wesleyan

 
 
 

John Coleman, Clarkson

 
 
 

Bryson Fonville, Catholic

Gordon Lyons, Geneseo State

 
 
 

Tyler Gaffaney, Claremont-Mudd-Scripps

 
 
 

Lucas Hausman, Bowdoin 

Aaron Walton-Moss, Cabrini

 
 
 

Hunter Hill, Augustana (Ill.)

 
 
 

Kenny Love, Whitworth

Gerry Wixted, Dickinson

 
 
 

Nick LaGuerre, St. Mary’s

 
 
 

Dylan Overstreet

Quardell Young, UW-Whitewater

 
 
 

Victor Ljuljdjuraj, Albertus Magnus

 
 
 

Keegan Ryan, St. John Fisher

Kyle Zimmerman, Bethel University

 
 
 

Matt McCarthy, Guilford

 
 
 

Larry Thomas, Birmingham-Souther6

 

2015-16 ALL-AMERICA TEAM  

FIRST TEAM

 
 
 

SECOND TEAM

 
 
 

THIRD TEAM

Jordan Bolger, Concordia Moorhead

 
 
 

Will Fonseca, Staten Island

 
 
 

Shay Ajayi, Trinity College

Marcus Carter, Christopher Newport

 
 
 

Mitch Ford, Nazareth

 
 
 

Nate Axelrod, Ohio Wesleyan

AJ Edwards, Marietta

 
 
 

Ted Hinnenkamp, Dickinson

 
 
 

Brendan Boken, Scranton

Joey Flannery, Babson

 
 
 

Sterling Holmes, Texas Lutheran

 
 
 

Anthony Gaines, Jr., Louisiana

Alex Graves, Lynchburg

 
 
 

Luke Johnson, Benedictine

 
 
 

Evan Kupferberg, NYU

Hunter Hill, Augustana

 
 
 

Scott Nikodemski, Alma

 
 
 

Ty Sabin, Ripon

Jordan McDaniel, Rutgers-Newark

 
 
 

Andre Norris, Dubuque

 
 
 

Jamail Stanley, Old Westbury

Kyle Richardson, Plattsburgh State

 
 
 

Jordan Rezendes, UMass Dartmouth

 
 
 

George Valle, Whitworth

 

2016-17 ALL-AMERICA TEAM  

FIRST TEAM

     

SECOND TEAM

     

THIRD TEAM

Harrison Blackledge, Hope

     

Steven Weidlich, Susquehana

     

DeAllen Jackson, Mount Union

Nathaniel Jack, Hardin-Simmons

     

Jordan Robinson, North Park

     

Alex Herink, UW River Falls

Tim Howell, Whitman 

     

Aldin Medunjanin, Skidmore

     

James Sapp, Centenary

Thomas Bonacum, Ramapo

     

Matt St. Amour, Middlebury

     

Grant Shaeffer, St. Thomas

Joey Flannery, Babson

     

Tymeim Monroe, Cabrini

     

Frank Schettino, Staten Island

Brian Sortino, Oswego State

     

Michael Scarlett, Claremont-Mudd-Scripps

     

Hugh Lindo, Eastern Connecticut

Ty Sabin, Ripon

     

Zack Burnett, Lynchburg

     

Sam Borst-Smith, Rochester

Tim Daly, Christopher Newport

     

Nate Axelrod, Ohio Wesleyan

     

Cam Wiley, Swathmore

 

2017-18 ALL-AMERICA TEAM  

FIRST TEAM

     

SECOND TEAM

     

THIRD TEAM

Nate Axelrod, Ohio Wesleyan

     

Chimaechi Ekekeugbor, Baruch

     

Jalen Adams, Olivet

Tarchee Brown, Eastern Connecticut       Aston Francis, Wheaton      

Keenan Gumbs, Schreiner

Robert Daux, UW Platteville       Edvinas Rupkus, Skidmore      

Jay Howard, Catholic

Tyheim Monroe, Cabrini       Ryan Bruns, Ohio Northern      

Jake Ross, Springfield

Aaron McFarland, Christopher Newport       Brandon Federici, Franklin and Marshall      

Andrew Sanders, Washington U.

Jonathan Patron, SUNY Plattsburgh       James Heskett, Williams      

Michael Scarlett, Claremont-Mudd-Scripps

Kyle Roach, Whitworth       Josh Freund, Roanoke      

Tyler Stenglein, Nazareth

Caleb Thomasson, Sul Ross       Collin Olmscheid, Augsburg      

Sam Toney, New Jersey City

 

2018-19 ALL-AMERICA TEAM  

FIRST TEAM

     

SECOND TEAM

     

THIRD TEAM

Ben Boots, UW Oshkosh

     

Buzz Anthony, Randolph Macon

     

Jason Brady, York

Booker Coplin, Augsburg       Marcus Carter, Christopher Newport      

Austin Butler, Whitman

Jack Davidson, Wabash       Aston Francis, Wheaton      

Will Carius, Monmouth

Kena Gilmour, Hamilton       Ryan Garver, Nebraska Wesleyan      

Ryan Clamage, Rochester

Edvinas Rupkus, Skidmore       Ty Nichols, Keene State      

Will Crumly, Covenant

Sam Toney, New Jersey City       Jonathan Patron, Plattsburgh State      

Cam Fails, Hanover

Dimitrius Underwood, UT Dallas       Christian Taylor, Staten Island      

Bradley Jomard, MIT

Cam Wiley, Swarthmore       Austin Schreck, Capital      

Gabriel Leifer, Yeshiva