background
Facebook Twitter Member login
 

NABC All-District Teams

2008-09 NABC District Realignment for Division I

2007 NABC Division II All District Teams

2007 NABC Division III All District Teams

Division I All-District Selections by School (1950-2007)

Division II and III All-District Selections by School (1950-2007)



2006-07 NABC Division I All-District Teams

District 1

 First Team

 Second Team

 Herbert Hill

 Providence

 Jeff Adrien

 Connecticut

 Keith Simmons

 Holy Cross

 Sean Marshall

 Boston College

 Staphane Lasme

 Massachusetts

 Tyrese Rice

 Boston College

 Rashaun Freeman

 Massachusetts

 Mike Trimboli

 Vermont

 Jared Dudley

 Boston College

 Geoff McDermott

 Providence


District 2

 First Team

 Second Team

 Demetris Nichols

 Syracuse

 Lamont Hamilton

 St. John's

 Loren Stokes

 Hofstra

 Eric Devendorf

 Syracuse

 Antoine Agudio

 Hofstra

 Bryant Dunston

 Fordham

 Jared Jordan

 Marist

 Michael Haddix

 Siena

 Jamar Wilson

 Albany

 Yassin Idbihi

 Buffalo


District 3

 First Team

 Second Team

 Curtis Sumpter

 Villanova

 Mike Nardi

 Villanova

 Aaron Gray

 Pittsburgh

 Mike Zoller

 Pennsylvania

 Ahmad Nivins

 St. Joseph's

 Dionte Christmas

 Temple

 Ibrahim Jaaber

 Pennsylvania

 Geary Claxton

 Penn State

 Frank Elegar

 Drexel

 Jason Thompson

 Rider


District 4

 First Team

 Second Team

 Zabian Dowdell

 Virginia Tech

 Frank Young

 West Virginia

 Jeff Green

 Georgetown

 Reggie Williams

 Virginia Military Inst.

 Roy Hibbert

 Georgetown

 Will Thomas

 George Mason

 Gary Neal

 Towson

 Maureece Rice

 George Washington

 B.A. Walker

 Va. Commonwealth

 Valdas Vasylius

 Old Dominion


District 5

 First Team

 Second Team

 Tyler Hansbrough

 North Carolina

 Arizona Reid

 High Point

 Josh McRoberts

 Duke

 Kyle Hines

 UNC Greensboro

 Sean Singletary

 Virginia

 Dontaye Draper

 College of Charleston

 Brandan Wright

 North Carolina

 James Mays

 Clemson

 JR Reynolds

 Virginia

 Stephen Curry

 Davidson


District 6

 First Team

 Second Team

 Joakim Noah

 Florida

 Corey Brewer

 Florida

 Jemareo Davidson

 Alabama

 Ronald Steele

 Alabama

 Al Thornton

 Florida State

 Richard Hendrix

 Alabama

 Taurean Green

 Florida

 Todd Abernethy

 Mississippi

 Al Horford

 Florida

 Jamont Gordon

 Mississippi State


District 7

 First Team

 Second Team

 Courtney Lee

 Western Kentucky

 Drake Reed

 Austin Peay

 Chris Lofton

 Tennessee

 Terrence Williams

 Louisville

 Derrick Byars

 Vanderbilt

 Joe Crawford

 Kentucky

 Randolph Morris

 Kentucky

 Jeremy Hunt

 Memphis

 Chris Douglas Roberts

 Memphis

 Shan Foster

 Vanderbilt


District 8

 First Team

Second Team

 Trey Johnson

 Jackson State

 Tony Hooper

 Louisiana-Monroe

 Glen Davis

 LSU

 Stefan Baszczynski

 Nicholls State

 Bo McCalebb

 New Orleans

 Darryl Cohen

 Southeastern La.

 Rashad Jones-Jennings

 Arkansas-Little Rock

 David Gomez

 Tulane

 Tasmin Mitchell

 LSU

 Keenan Jones

 Northwestern State


District 9

 First Team

 Second Team

 Kevin Durant

 Texas

 Joseph Jones

 Texas A&M

 Morris Almond

 Rice

 Chris Daniels

 Texas A&M-Corpus Christi

 Acie Law IV

 Texas A&M

 Martin Zeno

 Texas Tech

 Jarrius Jackson

 Texas Tech

 Antanas Kavaliauskas

 Texas A&M

 DJ Augustin

 Texas

 Patrick Beverly

 Arkansas


District 10

 First Team

 Second Team

 Carl Landry

 Purdue

 Mike Conley Jr.

 Ohio State

 Greg Oden

 Ohio State

 Mike Green

 Butler

 AJ Graves

 Butler

 Dashaun Wood

 Wright State

 Russell Carter

 Notre Dame

 Colin Falls

 Notre Dame

 DJ White

 Indiana

 Romeo Travis

 Akron


District 11

 First Team

 Second Team

 Alando Tucker

 Wisconsin

 Randal Falker

 Southern Illinois

 Dominic James

 Marquette

 Wilson Chandler

 DePaul

 Drew Neitzel

 Michigan State

 Kammron Taylor

 Wisconsin

 Jamaal Tatum

 Southern Illinois

 Jerel McNeal

 Marquette

 Blake Schilb

 Loyola-Chicago

 Warren Carter

 Illinois


District 12

 First Team

 Second Team

 Nate Funk

 Creighton

 Blake Ahearn

 Missouri State

 Julian Wright

 Kansas

 Caleb Green

 Oral Roberts

 Mario Boggan

 Oklahoma State

 JamesOn Curry

 Oklahoma State

 Adam Haluska

 Iowa

 Aleks Maric

 Nebraska

 Brandon Rush

 Kansas

 Cartier Martin

 Kansas State


District 13

 First Team

 Second Team

 Nick Fazekas

 Nevada-Reno

 Cobi Karl

 Boise State

 Brandon Heath

 San Diego State

 Rodney Stuckey

 Eastern Washington

 Jason Smith

 Colorado State

 Jacob Burtschi

 Air Force

 Dan Nwaelele

 Air Force

 Brandon Ewing

 Wyoming

 Keena Young

 Brigham Young

 Luke Nevill

 Utah


District 14

 First Team

 Second Team

 Aaron Brooks

 Oregon

 Jon Brockman

 Washington

 Derrick Low

 Washington State

 Ryan Anderson

 California

 Kyle Weaver

 Washington State

 Spencer Hawes

 Washington

 Lawrence Hill

 Stanford

 Ayinde Ubaka

 California

 Derek Raivio

 Gonzaga

 Jaycee Carroll

 Utah State


District 15

 First Team

 Second Team

 Arron Afflalo

 UCLA

 Justin Hawkins

 New Mexico State

 Bobby Brown

 Cal State Fullerton

 Wendell White

 UNLV

 Nick Young

 USC

 Ivan Radenovic

 Arizona

 Marcus Williams

 Arizona

 Chase Budinger

 Arizona

 Darren Collison

 UCLA

 Alex Harris

 UC Santa Barbara